استاد ایرج تنظیفی

استاد ایرج تنظیفی ، پدر مجسمه سازی مدرن ایران ، استاد پیشکسوت دانشگاه هنر های زیباو از مفاخر گرگان زمین و محله قدیمی سرچشمه اینک در بستر بیماری است . ایشان در بیمارستانی در شهرک غرب بخاطر مشکل قلبی بستری و عصر پنج شنبه از بیمارستان مرخص شد . استاد  روزهای تنهائی و تلخی را در غیاب همسر مرحومش سپری می کند همسری مهربان و دوست داشتنی که از دامن پر مهرش فرزندان تحصیل کرده و محجوبی به جامعه هدیه شده است .

در تماس تلفنی عصر پنج شنبه و عصر جمعه بااستاد ، ایشان از شرایط خوبی برخوردار و البته نیازمندبه  استراحت بود .

استاد ایرج تنظیفی پیشکسوت هنر مجسمه سازی مدرن ایران که دست ساخته های او از شهرتی بین المللی برخوردار است در بوم شهر خود هنوز غریب کوچه های غفلت ماست بنابراین حداقل انتظاری که می توان ازمدیران استانی ارشاد و میراث فرهنگی و مسئولین شهر گرگان داشت جویا شدن حال استاد حتی با یک تلفن است تا قدردانی از مفاخر این سامان به دسته گل های غفلت در آرامستان ختم نشود .

استاد ایرج تنظیفی را به سبب نسبت خانوادگی از دوران کودکی خود می شناسم . نقاشی های دائی ایرج بقدری زیبا بود که گوئی همه آن زیبائی ها را ازچهره خندان و مهربان زن دائی پروین به عاریه گرفته بود . شخصیت وارسته و زندگی بسیار ساده دائی ایرج همراه با گشاده روئی و لحن ملایم و آمیخته با پندآموزگارانه زن دائی  همیشه بردل مان می نشست. لباس عافیت ، تندرستی و شادکامی همواره برازنده قامت رعنای او باد. از همه دوستان  و علاقمندان به فرهنگ و هنر این سرزمین برای شفای عاجل و عافیت این هنرمند ارزنده التماس دعای ویژه دارم.

بخشی از اخبار مرتبط با استاد ایرج تنظیفی در کلام و قلم دیگر : استارباد / گلشن مهر / همشهری / قطره / خبرگزاری میراث فرهنگی / ویستا / گلشن مهر / خبرگزاری مهر / پیام زن /

پی نوشت 1 : امروز باخبر شدم دوست ارجمند گرگانی مان جناب امیر رضا رضایان مدیر وبلاگ هدف آگاهی بخشیدن است  در معرکه آزمون الهی بر از دست دادن عزیزی قرار گرفته است که امیدوارم دوستان عزیز با قرائت فاتحه  و هدیه  به آن عزیز سفر کرده موجبات تسلی این دوست را فراهم سازند. خدایش بیامرزد

پی نوشت 2: طبق سنت همه ساله مراسم عزاداری بی بی دو عالم روز پنج شنبه 14 فروردین در مسجد جامع اوغان  بصرف نهار برگزار می گردد. قدوم مبارک  شیفتگان عترت فاطمی در این محفل بردیدگان ما .